কাইলৈ আৰম্ভ অসমত Covid 19 ৰ ড্ৰাই ৰান

কাইলৈ আৰম্ভ অসমত Covid 19 ৰ ড্ৰাই ৰান

By careerinassam


Last Updated: January 7, 2021



শুকৰবাৰে সকলো ৰাজ্যত COVID-19 টিকাকৰণৰ বাবে দ্বিতীয় ড্ৰাই ৰান অনুষ্ঠিত কৰা হ’ব, সূত্ৰই জনাইছে। প্ৰথম বিশাল শুকান দৌৰ টো ২ জানুৱাৰীত অনুষ্ঠিত হৈছিল। এই ব্যায়ামে COVID-19-ৰ বিৰুদ্ধে লোকসকলক প্ৰতিষেধক দিয়া আৰু লজিষ্টিক আৰু প্ৰশিক্ষণৰ বিৱৰণ বোৰ প্লাগ কৰাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উপায় পৰীক্ষা কৰিছিল।

শুক্ৰবাৰে দিনটো চলা এই অভিযানে ক্ষেত্ৰ পৰিবেশত CoWIN এপ্লিকেচনকৰাৰ কাৰ্যকৰী সম্ভাৱনা পুনৰ পৰীক্ষা কৰিব।

কোভিড ভেকছিন ইণ্টেলিজেন্স নেটৱৰ্কৰ চমু, কোউইন হৈছে টিকাকৰণটো আৰম্ভ আৰু স্কেল আপ কৰাৰ বাবে এক ডিজিটেল মঞ্চ।

চৰকাৰে কৈছে যে COVID-19-ৰ বাবে টিকাকৰণ সেই দিনৰ 10 দিনৰ ভিতৰত আৰম্ভ হ’ব যেতিয়া ভেকছিন নিৰ্মাতাসকলক জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰকৰ্তা প্ৰদান কৰা হৈছিল। ভাৰতে চিৰাম ইনষ্টিটিউট অফ ইণ্ডিয়া আৰু ভাৰত বায়োটেক্সনৰ কোভাক্সনৰ দ্বাৰা নিৰ্মিত অক্সফৰ্ড-এষ্ট্ৰানেকাৰ কোভিশ্বিল্ড আৱিষ্কাৰ কৰিছে।

চৰকাৰে যোৱা চাৰি মাহ ধৰি প্ৰতিষেধক আৰম্ভ কৰাৰ বাবে প্ৰস্তুতি কৰি আছে, স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী হৰ্ষ বৰ্ধনে যোৱা সপ্তাহত Dry Run অনুষ্ঠিত কৰাৰ সময়ত কয়।

 

চৰকাৰে প্ৰথমে ভেকছিনটো প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা গোটবোৰক প্ৰাথমিকতা প্ৰদান কৰিছে, যাৰ ভিতৰত আছে চিকিৎসক, স্বাস্থ্যসেৱা কৰ্মী, আৰক্ষী আৰু অন্যান্যসকলে প্ৰত্যক্ষভাৱে এই মাৰ্মিকৰ সৈতে যুঁজ দি ছিল।

ভাৰতত বিকশিত সকলো কৰোনাভাইৰাছ প্ৰতিষেধক 2-8 ডিগ্ৰী চেলচিয়াছত সংৰক্ষণ কৰিব পাৰি কিয়নো তাপমাত্ৰাক কাৰক হিচাপে বিবেচনা কৰি লজিষ্টিক বোৰ প্ৰস্তুত কৰা হৈছে, জৈৱ প্ৰযুক্তি বিভাগৰ সচিব ৰেণো স্বৰূপে মঙ্গলবাৰে কয়।


Developed By Shabby's Server Private Ltd. Powered by Eduassam